Už tento víkend v neděli se kromě klubového hraní u Göblů rozehraje i 38. mistrovství světa amatérů v go, které se bude odehrávat v čínském Guiyangu, a kde svoji sílu poměří neprofesionální hráči z celého světa. Díky zavedení Evropských profi tříd tak na tuto akci nemůžou odcestovat někteří hráči a musí přenechat místo jiným. České republiky se toto zatím bohužel netýká a tak opět vysíláme hráče papírově nejsilnějšího. Lukáše Podpěru, momentálně stále sedmého dana.

Po úvodních ceremoniálních dnech začne první kolo v neděli v 9:00 čínského času, druhé bude následovat ve 14:00. Pro nás středoevropany to znamená odečíst 6 hodin a připravit se na začátky partií ve 3:00 a v 8:00 hodin ráno. Stejný harmonogram budou mít a následující tři dny, během nichž se odehraje celkem 8 kol a my poznáme i vítěze amatérského mistrovství světa.

První desky by měli být vysílány online na WBaduk.com, doufejme že na nich uvidíme i našeho reprezentanta. Pro mnohé však zůstává harmonogram po neděli jasný. Lichá kola budeme pravděpodobně ignorovat kvůli spánku, sudá pak z pracovních důvodů 🙁

O tom jaká byla cesta na turnaj a co se děje přímo na místě si můžete přečíst přímo od Lukana. (Komentáře byly převzaty z Goweb.cz a redakčně upraveny.)

Z Lukanova deníčku

Zdravím z Guiyangu. 🙂 Ranka spí ano, jiná webovka taky není, celkově komunikace prostě celkem před turnajem vázla. Ale tady se už uvítací výbor v čele s Zhao Baolongem snaží ze všech sil. A k tomu opravdu špičkový hotel, nevím, jestli jsem někdy na MS bydlel v lepším.

Už v letadle z Amstru jsme se sešli pěkná smečka – já, Cornel Burzo (RO), Fabien Lips (FR), Frank Janssen (NL), Leszek Soldan (PL) a taky pan prezident Stiassny. V Kantonu ale všichni měli z neznámého důvodu koupený dřívější let, což byl opravdu hazard a všichni dobíhali na last call. Já si v klidu počkal dvě hodinky na svůj a potkal jsem pro změnu Alexe Rixe (UK) a Xi Yue (SG), který říkal, ze hrál před pár lety MSJ v Průhonicích.

Na to, že se vše zařizovalo na poslední chvíli, tak evropská výprava je tu opravdu silná. Kromě výše zmiňovaných ještě třeba Viktor Lin (AT), Lukas Kraemer (DE), Dmitrij Surin (RU) nebo Bohdan Zhurakovskij (UA). Pal Balogh (HU) prý ještě předevčírem neměl víza, tak kdo ví jak to s ním dopadne… Některé země asi ale přece jen měly problémy s pozdním ohlášením termínu, takže goově nezaostalé AR, IT, ES a DK a poslaly kyu-hráče… A třeba SE nebo BE tu nemají svého reprezentanta vůbec. Za Slovensko tu je Milan Jadroň. A tradičním otloukánkem bude zřejmě jako obvykle Ind Dave Sandeep (letos deklaruje 7-kyu).

Dnes se neděje nic. Zítra tradičně nudný IGF General Meeting, los, zahajovací ceremoniál atd…

Perličky na závěr:
Japonský reprezentant se jmenuje Shusaku – jakože fakt. 😉
Turnaje se zúčastní hráč z KLDR – nedeklaruje však žádnou třídu, ani zaměstnání… Nepochybuju ale o tom, že bude mít sílu minimálně 6d.

Lukáš Podpěra, 7d

reprezentant ČR

První hrací den

Letošní zpravodajství z akce je prachbídné, obzvláště pokud neumíte plynně japonsky nebo ukrajinsky 🙂 A tak nejčerstvější informace máme opět od Lukana.

Z Lukanova deníčku

Vzhledem k tomu, ze nám velmi detailně vysvětlili pairing, tak jsem si tentokrát myslel, ze se ani na MS nemůže nic stát, ale opak byl pravdou. Jak už jsem říkal, Maďarsko a Madagaskar nedorazili, ale přesto byli nalosováni. Nicméně pak by bylo logické aby jejich soupeř Rumunsko a Mongolsko byli nalosováni spolu. Ale ne… Číňani místo toho dali Cornelovi i Mongolovi free výhru s nulovým sosem a tamty dva samozřejmě rovnou vyškrtli… Všichni orodovali u rozhodčích za pairing Rumunsko – Mongolsko, ale prý už nemohl být los změněn. Přitom by stačilo je dát prostě k sobeě, přestože byli na startovní čísla (vylosované na začátku) od sebe vzdálení. Kromě toho samozřejmě počcet 48 je mnohem lepší než 50… No, konec stěžování… asi jediná vada na tomto turnaji.

Shusaku neni Shusaku, jak jste asi mohli vidět na WBaduku, když ho porazil Korejec.
Včcera také tisiíckrát opakovali, ze kontumační prohra je už po 15-ti minutách (zavedl bych v Evropě), ale klučina z Vietnamu přišel až 9:20, takže prohrál se Slovincem kontumačně.

Já jsem měl dnes ráno relativně pohodovou partii s kanadským Číňanem (Gong Yujie 5d). Naprosto ideálni los na rozehrání a navíc z něj pravděpodobně kápne i nějaký sos.
Hned po obědě ale šlo do tuhého, protože mi los přihrál Taiwance (Lai Yu-cheng 7d). Před turnajem jsem si říkal, ze když jsem před třemi lety porazil Japonce, tak další krok vpřed by měl být Taiwan (Korea a Čína jsou ještě pořád trosku jinde výkonnostně). A vida, podařilo se o 2,5 bodu, což je celkem neuveřitelné, vzhledem k tomu, kolik chyb jsem v té partii udělal.
Na zítra byl na mě los celkem milosrdný, ale i přesto partie s Thajcem (Vorawat Thanapatsopol 5d) nebude žádná procházka růžovým sadem. Opět budu na přenosu na WBaduku.

Lukáš Podpěra, 7d

reprezentant ČR

[spoiler title=’1. kolo: Kanada‘ collapse_link=’no‘] Kanada Gong Yujie (černý)
Česká Republika Lukáš Podpěra (bílý)
Bílý vyhrál.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’2. kolo: Taiwan‘ collapse_link=’no‘] Česká Republika Gong Yujie (černý)
Taiwan Lai Yu Cheng (bílý)
Černý vyhrál o 2,5 bodu.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

Druhý hrací den

Tak slibovaný přenos s českou účastí na Wbaduku se zatím nekoná, neboť server sleduje pouze první dvě desky, které jsou vyhrazeny Číně a Koreji. Takže Lukanovi nezbývá nic jiného, než se tam probojovat a pak před zraky tisíců diváků tyto borce vyklepnout 🙂

Z Lukanova deníčku

Vyhrál jsem o 2,5 opět a na odpoledne jsem dostal soudruha z KLDR, tak jsem na něj zvědavý. S tím přenosem je to malinko jinak, WBaduk pokrývá 1-2.desku (kde je furt Čína a Korea) a 3-4. je přenášena na nějaký random čínský server (kde to prý teď sledovalo asi 10 tisíc lidí). Já od druhého kola právě sedím na 3. nebo 4. desce. Časem ale dodám sgf a teď se zkusím navíc na top propracovat.

Tak mě po mojí tragické koncovce nakonec soudruh udolal o půl bodu. Výkonnostně určitě není lepší než já, ale překvapil mě svojí flexibilností. Zajimavé je, že tu má prý s sebou tři kouče. A na saku má vlaječku se smějícími se Mao Ce-tungem a Kim Ir-senem. Každopádně bez prohry už je tedy jen on, jeho kolega z jihu a Číňan, který porazil Cornela. Na zítřek jsem dostal Izrael, což je Reem Ben-David 4d (téz pochybný, ale asi méně než soudruh).

Lukáš Podpěra, 7d

reprezentant ČR

[spoiler title=’3. kolo: Thajsko‘ collapse_link=’no‘] Thajsko Vorawat Tanapatsopol (černý)
Česká Republika Lukáš Podpěra (bílý)
Bílý vyhrál o 2,5 bodu.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’4. kolo: Severní Korea‘ collapse_link=’no‘] Česká Republika Lukáš Podpěra (černý)
Severní Korea Ri Jin-ung (bílý)
Bílý vyhrál o 0,5 bodu.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

Skóre 3:1 po dvou dnech je velmi solidní výsledek, i když prohra o půl bodu bude asi na konci turnaje hodně mrzet. Na druhou stranu tento Lukanův „šlechetný čin“ mohl zachránil soudruha před kriminálem či popravčí četou 🙂

Třetí hrací den

Buďme rádi, že Ali Jabarin je už profesionál, takto ten Izrael bude daleko hratelnější. A poté se těšme na přímý přenos z jedné z prvních dvou desek 🙂

Z Lukanova deníčku

Ten soudruh je čím dál zvláštnější. Prohrál ráno s Čínou jen o 1,5 a to ještě poztrácel v koncovce, tak jak je tedy silný?…
Já jsem dal vojákovi z Izraele lekci ve tvarech, takže demoralizovaný vzdal už v 95.tahu, ačkoliv to bylo ještě relativně brzy.

Na odpoledne jsem dostal Rusko, což je zde velmi solidně hrající Surin 6d, stejně jako já prohrál do té doby jen se soudruhem o půl bodu. Nicméně jsem s ním do teď nikdy neprohrál, takže to byl docela příznivý los. Předpoklady jsem ovšem nepotvrdil a prohrál jsem o 2,5 bodu. Což je škoda, protože jinak bych šel na první desku na dosud neporaženého Číňana a hodně vysoké umístění už by bylo na dohled. Takto ještě budu muset tvrdě bojovat, tak snad se nic nestane zítra ráno v partii s Fabienem Lipsem 4d z Francie.

Lukáš Podpěra, 7d

reprezentant ČR

[spoiler title=’5. kolo: Izrael‘ collapse_link=’no‘] Česká Republika Lukáš Podpěra (černý)
Izrael Reem Ben-David (bílý)
Černý vyhrál vzdáním soupeře.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’6. kolo: Rusko‘ collapse_link=’no‘] Česká Republika Lukáš Podpěra (černý)
Rusko Dmitry Surin (bílý)
Bílý vyhrál o 2,5 bodu.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

Průběžné výsledky po třetím hracím dnu

Převzato z forum.ufgo.org a vyphotoshopováno 🙂

Čtvrtý hrací den

Tak poslední dva duely, které rozhodnou o osudu turnaje. Pro šanci kvalitní výsledek bychom potřebovali získat oba body.

Z Lukanova deníčku

Ranní partie s Francií sice nebyla tak pohodová, jak jsem očekával, protože jsem na začátku nezabil jeho skupinu, ale i tak jsem pak dokráčel k výhře.

Poslední kolo bývá hodněo štěstí na los, které jsem tentokrát neměl. Partii s Japonskem (Shusaku Sakamoto 7d) jsem začal nadějně. Ale pak jsem při trestání jeho overplay špatně zahrál ko a partii už pak měl soupeř pod kontrolou, takže na kýžených 6 výher jsem tedy nedosáhl.

V posledním kole se odehrál také nejtřaskavější match a to Korejci proti sobě. Jižan už byl v té době na dvou prohrách, nevím jestli někdy v historii Jihokorejec prohrál tři. Naopak Seveřan by v případě výhry skončil druhý s jednou prohrou. Nicméně, Jižan vyhrál o půl bodu a Seveřan a jeho koučové vypadali jako kdyby se jim zbořil svět…

Lukáš Podpěra, 7d

reprezentant ČR

[spoiler title=’7. kolo: Francie‘ collapse_link=’no‘] Česká Republika Lukáš Podpěra (černý)
Francie Fabien Lips (bílý)
Černý vyhrál.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’8. kolo: Japonsko‘ collapse_link=’no‘] Japonsko Shusaku Sakamoto (černý)
Česká Republika Lukáš Podpěra (bílý)
Černý vyhrál.
[/spoiler]

 

Download SGF

 

Tak 38. mistrovství světa amatérů v Go je za námi, ale celkové výsledky bohužel nejsou nikde na webu k dohledání. Což v dnešní době u celosvětové akce je hodně smutné 🙁 Podívejte se alespoň na obsazení předních míst a výsledky českého reprezentanta Lukáše Podpěry.

Celkové pořadí:

1. Čína Čína
2. Korea Korea
3. Taiwan Taiwan
4. USA USA
5. Japonsko Japonsko
6. Severní Korea Severní Korea
7. Rumunsko Rumunsko
8. Hongkong Hongkong
9. Rusko Rusko
10. Česká Republika ČR

Lukanovy výsledky:

ČR Česká Republika 1:0 Kanada Kanada
ČR Česká Republika 1:0 Taiwan Taiwan
ČR Česká Republika 1:0 Thajsko Thajsko
ČR Česká Republika 0:1 Severní Korea Severní Korea
ČR Česká Republika 1:0 Izrael Izrael
ČR Česká Republika 0:1 Rusko Rusko
ČR Česká Republika 1:0 Francie Francie
ČR Česká Republika 0:1 Japonsko Japonsko

Další ročníky:

2018 – Tokio, Japonsko (2.-9. května)
2019 – Macue, Japonsko
2020 – Vladivostok, Rusko