Zatím co většina goistů se těší na léto především z důvodů koupání, prázdnin a dovolených, tak nejlepší evropští hráči vzhlížejí k následujícím dnům s vidinou možnosti připojit se do V.I.P. klubu profesionálních hráčů. Jako každoročně je totiž čeká Pro kvalifikace, která letos bude mít dvě části a z níž tentokrát vzejde pouze jediný nový profesionální goista.

O pořadatelství se podělila Vídeň, ve které se 15. – 16. června uskuteční první tři kola kvalifikace, společně s Pardubicemi, kam se o měsíc později přesune už jen osmička nejlepších.

Právo zúčastnit se má 13 hráčů, s nejvyšším ratingem během posledních 12-ti měsíců, přičemž uzávěrka je přesně měsíc před začátkem akce. V případě nezájmu některého z těchto hráčů, je volné místo nabídnuto dalšímu hráči v pořadí. Zbylá tři volná místa budou obsazena pomocí divokých karet, z nichž dvě uděluje EGF a jednu CEGO.

Hrací systém

Systém kvalifikace pro 16 hráčů je trochu krkolomný, na následujících řádcích se vám jej pokusíme vysvětlit.

  • První kolo nám rozdělí hráče na vítěze a poražené, dál postupují všichni.
  • Druhé kolo si zahrají vítězové proti vítězům a poražení s poraženýma. Hráči se dvěma výhrami automaticky postupují do čtvrtého kola (přeskočí třetí kolo), dvakrát poražení hráči si balí kufry a jedou domů.
  • Třetí kolo je určené pro hráče s jednou výhrou a jednou prohrou a hraje se o přežití v turnaji. Vítězové jdou dál, poražení se s kvalifikací loučí.
  • Čtvrtým kolem již začíná klasické play off, jak jej známe třeba z hokejového mistrovství světa, kterým se pokračuje až do konce. Doposud neporažení hráči jsou nasazení a utkají se s nenasazeným hráčem, který musel absolvovat třetí kolo.

Hraje se podle čínských pravidel se 7,5 body komi na 90 minut buď s kanadským byoyomi 25 kamenů / 10 minut nebo japonským byoyomi 3 x 30 sekund podle toho, jaké hodiny budou k dispozici.

Minimálně první dvě hrací desky budou vysílány živě na KGS Go Serveru pod uživatelskými účty WIEN2017, WIEN2017b, WIEN2017c.

První část kvalifikace – Vídeň (15. – 16. června 2017)

Vídeň - Belvedere

1. kolo

Ukrajina + Andrii Kravets, 7d
Španělsko – Oscar Vázques, 4d

Německo – Lukas Krämer, 6d
Maďarsko + Csaba Mero, 6d

Rakousko – Viktor Lin, 6d
Německo + Jonas Welticke, 6d

Nizozemí + Rob van Zeist, 7d
Rusko – Timur Sankin, 6d

Rumunsko – Cristian Pop, 7d
Německo + Benjamin Teuber, 6d

Rumunsko + Cornel Burzo, 6d
Polsko – Stanislaw Frejlak, 6d

Francie + Tanguy Le Calvé, 6d
Ukrajina – Bohdan Zhurakovskyi, 5d

Česká Republika + Lukáš Podpěra, 7d
Francie – Ben Dréan-Guénaïzia, 6d

2. kolo

Ukrajina – Andrii Kravets, 7d
Maďarsko + Csaba Mero, 6d

Rakousko + Viktor Lin, 6d
RuskoTimur Sankin, 6d

Německo – Jonas Welticke, 6d
Nizozemí + Rob van Zeist, 7d

Španělsko + Oscar Vázques, 4d
NěmeckoLukas Krämer, 6d

Německo – Benjamin Teuber, 6d
Rumunsko + Cornel Burzo, 6d

UkrajinaBohdan Zhurakovskyi, 5d
Francie + Ben Dréan-Guénaïzia, 6d

Francie – Tanguy Le Calvé, 6d
Česká Republika + Lukáš Podpěra, 7d

RumunskoCristian Pop, 7d
Polsko + Stanislaw Frejlak, 6d

3. kolo

Maďarsko Csaba Mero, 6d
bye

Rakousko + Viktor Lin, 6d
NěmeckoBenjamin Teuber, 6d

Nizozemí Rob van Zeist, 7d
bye

Španělsko + Oscar Vázques, 4d
FrancieTanguy Le Calvé, 6d

Rumunsko Cornel Burzo, 6d
bye

FrancieBen Dréan-Guénaïzia, 6d
Ukrajina + Andrii Kravets, 7d

Česká Republika Lukáš Podpěra, 7d
bye

PolskoStanislaw Frejlak, 6d
Německo + Jonas Welticke, 6d

Česká naděje žije!

První část kvalifikace je za námi a za měsíc se můžeme těšit na další strhující bitvy, kterých se zúčasní i Lukan. Je pouhé tři výhry od statusu profesionálního hráče, stejně jako zbylých sedm soupeřů, ale on jediný bude mít výhodu domácího prostředí. Dokáže ji využít?

První překvapení turnaje se začalo rodit hned od prvního kola, kdy Popík co by druhý nasazený hráč utrpěl nepříjemnou porážku. A jelikož si svoji „formu“ udržel i ve druhém kole, měl volné odpoledne a mohl se v klidu připravovat na víkendový turnaj 🙂

Druhé překvapení je až z jihu Evropy. Španělský hráč Oscar Vázquez, který po prohraném prvním kole zaznamenal dvě nečekané výhry. Jeho největší starostí tak bude zjišťování, kde že jsou ty Pardubice a jak se tam dá dopravit. Bude zajímavé sledovat, jestli jeho spanilá jízda kvalifikací bude pokračovat dále.

O své tipy jak to celé dopadne se nezapomeňte podělit s ostatními dole v komentářích 😉

Tanguy Le Calvé (černý) vs Lukáš Podpěra (bílý)
Česká Republika Lukáš Podpěra vyhrál o 0,5 bodu.

 

Download SGF

 

Druhá část kvalifikace – Pardubice (13. – 14. července 2017)

Pardubice - Pernštýnské náměstí

Po měsíci čekání je to konečně tady. Nastává druhý díl Pro kvalifikace, který rozhodne o tom, kdo se stane 6. evropským profesionálním hráčem Go. Ve hře je osm hráčů z osmi zemí, kterým stačí pouhé 3 vítězství k vysněnému cíli. Dokáže zúročit svoji ratingovou převahu Andrii Kravets a stene se Ukrajina první zemí se dvěmi profi hráči? Jak si poradí české želízko v ohni proti pravděpodobnému zrcadlení německého soupeře? A zvítězí ve čtvrtfinálovém souboji generací dravé mládí v podání čtrnáctiletého Španěla Oscara Vázquese, který si v první čísti kvalifikace uhrál 5. dana, proti o více jak 40 let staršímu holandskému veteránovi? Na všechny tyto otázky budeme znát odpověď již v pátek podvečer a hned v sobotu budeme moci sledovat, jestli si nový profesionál udrží svoji formu i ve skvostně obsazeném Pardubickém turnaji.

Buďte u toho

Pokud chcete vidět živě všechny zápasy a zažít atmosféru na vlastní kůži, neváhejte a přijeďte do Pardubic! Kdyby vám to snad nevyšlo, nezoufejte, neboť je připravena série online přenosů, které budou přenášeny na KGS Go Serveru uživateli EGF1ProQ, EGF2ProQ, EGF3ProQ a EGF4ProQ. Pro fajnšmekry je pak připraveno i živé vysílání na ustre.am/1zGVv, které okomentuje Pavol Lisý a Mateusz Surma. Začínáme ve čtvrtek v 15:00

Čtvrtfinále

Maďarsko – Csaba Mero, 6d
Rakousko + Viktor Lin, 6d

Nizozemí + Rob van Zeist, 7d
Španělsko – Oscar Vázques, 5d

Rumunsko – Cornel Burzo, 6d
Ukrajina + Andrii Kravets, 7d

Česká Republika – Lukáš Podpěra, 7d
Německo + Jonas Welticke, 6d

No co. No nic. Tak zase za rok 🙁 Jako kritický jsme viděli až semifinálový zápas, ale naše naděje pohasly oproti předpokladům už o kolo dříve.

O tom, že to dnes nebyl český den, svědčí i marná snaha organizátorů o vysílání kvalitního komentovaného streamu. Snad jim bude zítra technika více nakloněna 🙂 A tak jsme vzali zavděk sledování všech partií na KGS, Lukanovu partii si můžete přehrát přímo zde.

Ze zbývajících čtyř hráčů tak po dnešku zůstává nejžhavějším kandidátem na profesionální třídu Andrii Kravets, který by nyní měl mít pohodovější cestu do finále. A nebo se dočkáme dalšího překvapení v podání německého „Mirrormana“?

Jonas Welticke (černý) vs Lukáš Podpěra (bílý)
Německo Jonas Welticke vyhrál o 5,5 bodu.

 

Download SGF

 

Semifinále

Rakousko Viktor Lin, 6d (bílý)
Nizozemí Rob van Zeist, 7d (černý)

 

Download SGF

 

Výsledek
Viktor Lin (bílý) vyhrál o 0,5 bodu.

Ukrajina Andrii Kravets, 7d (bílý)
Německo Jonas Welticke, 6d (černý)

 

Download SGF

 

Výsledek
Andrii Kravets (bílý) vyhrál o 5,5 bodu.

Finále

Ukrajina Andrii Kravets, 7d (černý)     VS.     Rakousko Viktor Lin, 6d (bílý)

 

Download SGF

 

A novým profesionálem se stává...
Ukrajina Andrii Kravets, 1p (bílý), který vyhrál vzdáním soupeře.