Příští týden se čínský Wuzhen stane středobodem goistického světa. Od 23. do 27. května 2017 se zde uskuteční Future of Go Summit, na kterém se představí nová vylepšená verze AlphaGo. Už při prvním souboj s Lee Sedolem poznamenal tuto krásnou hru a přinesl spoustu nových tahů a myšlenek.

Ano, tipujete správně. Ke Jie 9p se konečně dočká svého vytouženého souboje proti umělé inteligenci. Celkem ho čekají tři zápasy, v nichž se pokusí dosáhnout lepšího výsledku ne Lee Sedol. Před pár měsíci si byl poměrně jistý svým vítězstvím, jaká bude realita napoví úterý a úvodní duel.

Ke Jie vs AlphaGo však nebude jedinou událostí Future of Go Summit. Dále se můžete těšit párové go, ve kterém se proti sobě postaví Gu Li 9p a Lian Xiao 8p, přičemž každému z nich bude dělat spoluhráče právě AlphaGo.

Posledním tahákem bude souboj čínského týmu složeného z hráčů Shi Yue 9p, Mi Yu Ting 9p, Tang Weixing 9p, Chen Yaoye 9p, Zhou Ruiyang 9p, kteří spojí síly ve snaze o vítězství. Uvidíme jestli budou mít lidé dostatečný výpočetní výkon, kterým by se vyrovnali AlphaGo.

Na všechny hry se budete moct dívat v přímém přenosu na IGS Pandanetu. Drobnou nepříjemností je časový harmonogram akce, kdy většina zápasů začíná v 10:30, bohužel však čínského času od nějž musíme ve střední Evropě odečíst 6 hodin. Pokud tedy nejste ranní ptáče, přijdete o začátky, pracující goisté pak nestihnou ani konce her 🙁

Harmonogram Future of Go Summit:

Úterý 23.5.Ke Jie
4:30-11:30 Ke Jie 9p vs AlphaGo (1. hra)

Čtvrtek 25.5.
4:30-11:30 Ke Jie 9p vs AlphaGo (2. hra)

Pátek 26.5.
2:30-6:30 Gu Li 9p & Alphago vs Lian Xiao 8p & AlphaGo
7:30-13:30 Shi Yue & Mi Yuting & Tang Weixing 9p & Chen Yaoye & Zhou Ruiyang (všichni 9p) vs AlphaGo

Sobota 27.5.
4:30-11:30 Ke Jie 9p vs AlphaGo (3. hra)

* časy jsou uvedeny v SELČ (středoevropský letní čas)

Podle informací na stránkách DeepMind.com (vývojář AlphaGo) by měl probíhat z každého utkání přímý přenos následovaný komentáři expertů. Tím asi myslí další profesionální hráče 🙂 Veškeré novinky a záznamy her budou průběžně uveřejňovány i zde na webu OLGO.cz.

[spoiler title=’1. hra: Ke Jie (černý) vs AlphaGo (bílý)‘ collapse_link=’no‘]AlphaGo vyhrál o 0,5 bodu.[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’2. hra: AlphaGo (černý) vs Ke Jie (bílý)‘ collapse_link=’no‘]AlphaGo vyhrál vzdáním soupeře.[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’Den třetí – párové a týmové go‘ collapse_link=’no‘][/spoiler]
[spoiler title=’Párové go: Gu Li 9p & AlphaGo (černý) vs Lian Xiao 8p & AlphaGo (bílý)‘ collapse_link=’no‘]Lian Xiao 8p & AlphaGo vyhráli vzdáním soupeře.[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’Týmové go: Chen Yaoye & Zhou Ruiyang & Mi Yuting & Shi Yue & Tang Weixing (černý) vs AlphaGo (bílý)‘ collapse_link=’no‘]AlphaGo vyhrál vzdáním soupeřů.[/spoiler]

 

Download SGF

 

[spoiler title=’3. hra: AlphaGo (černý) vs Ke Jie (bílý)‘ collapse_link=’no‘]AlphaGo vyhrál vzdáním soupeře.[/spoiler]

 

Download SGF

 

AlphaGo opět s jednou porážkou

Tak a je to za námi. K vidění bylo mnoho zajímavého včetně spousty inovátorských tahů, které pravděpodobně převezmou i nejlepší profesionální goisté. Nejvyrovnanější hrou nakonec zůstala hned první partie, která skončila nejtěsnějším možným rozdílem ve skóre (0,5 bodu). Ve všech ostatních hrál dominoval program AlphaGo od DeemMind Technologies vlastněné Googlem, který si po celou dobu udržoval nepatrný náskok zajišťující výhru v partii.

Když přimhouříme obě či, tak jediný kdo si připsal skalp AlphaGo byl Lian Xiao. No řekněme spíš půl skalp, neboť jeho parťákem byl také právě AlphaGo, a tak byla jistota, že lidé získají alespoň jednu výhru 🙂 Takže jediné regulérní vítězství nad AlphaGo stále drží pouze Lee Sedol díky svojí vítězné čtvrté hře z března roku 2016. Bude to navždy jediný úspěch lidí???

Živým vysíláním nás po celou dobu provázali Michael Redmond(9p), Hajin Lee (4p), Stephanie Yu a Andrew Jackson, kteří během čtyř dnů odkomentovali téměř 24 hodin. Všechny videozáznamy her naleznete zde na webu OLGO.cz a snad vám poslouží jako kvalitní studijní materiál.