Go Quest je velmi mladý herní server, zaměřený převážně na mobilní telefony a tablety. Jeho vznik se nám nepodařilo přesně dohledat, ale první zmínky o něm jsou datovány ke konci roku 2014. Go Quest je jednou z her, za kterými stojí Tanase Yasushi z Tokijské Univerzity. Na kompletní portfolio her z jeho dílny se můžete podívat na stránkách wars.fm.

Na začátku byla pouze herní deska 9x9 a 13x13, nyní je k dispozici i klasický goban 19x19. Na každou hru je nastavený neúprosný časový limit, který přesně odpovídá požadavkům mobilní aplikaci. Na desce 9x9 má každý hráč pouhé 3 minuty času + 1 sekundu navíc za každý odehraný tah. Goban 13x13 si zapřemýšlíte o trochu déle, neboť na hru máte celých 5 minut a hlavně 3 sekundy za každý odehraný tah. Toto pětiminutové nastavení je identické i pro velkou desku 19x19, kde hra probíhá neskutečně rychle. Jakékoliv překročení časového limitu znamená okamžitou prohru na libovolně velké desce. Jak již správně tušíte, díky nedostatku času není nouze o „prasudži“ (hraní nefungujících tahů či hrozeb kdy doufáte, že se soupeř v časové nouzi splete) ke konci hry 🙂 Pozor, hraje se podle čínských pravidel a tak je no konci potřeba vyplňovat i neutrály, za které získáváte body a naopak nevadí hraní kamenů do vlastního území.

Go Quest - List of Games

Jak už bylo na začátku zmíněno, Go Quest je určený primárně pro mobilní aplikace, tudíž si zdarma můžete stáhnout pro Android z Google Play, iOS z iTunes a také z Amazonu pro Kindle Fire. Pokud však budete trvat na hraní na počítači, i vám autor vyšel vstříc. Nutno dodat, že počítačová verze je prozatím (2017) spíše nouzovou variantou, ale zase není potřeba nic instalovat a rozběhnete ji v libovolném internetovém prohlížeči. Jako možné negativum se dají vnímat reklamy, kterými je server zaplaven a neustále ruší diváky u sledování her jiných. Naštěstí měl autor dostatek selského rozumu, aby reklamy nezobrazoval právě hrajícím hráčům. To by asi celý server pohřbilo.

Go Quest - Ranking 13x13

Hlavním lákadlem serveru je přítomnost mnoha profesionálních hráčů z Japonska, Koreje i Číny, se kterými máte možnost si čas od času zahrát, což může být hodně depresivní zážitek 🙂 Vzhledem k tomu, že na Go Quest serveru nejsou uváděna skutečná jména hráčů, ale pouze smyšlené přezdívky, těžko dohledáte svého konkrétního soupeře. Systém párování hráčů vychází z aktuálního ratingu (jeho počítání vychází z ELO), přičemž pokud není nikdo přibližně stejně silný k dispozici, hledá se v širším okruhu hráčů s podobným ratingem. O kvalitě hráčů svědčí i to, že nikdo z české špičky není umístěn v TOP 20, neobjevili jsme v ní ani žádného jiného evropského hráče. Pokud o někom víte, můžete se o to s námi podělit v komentářích pod článkem.

Samozřejmostí je přehledná tabulka nejsilnější hráčů a také okamžité informace o vašem pořadí napříč celým serverem. Tudíž máte motivaci se neustále zlepšovat a přitom soutěžit se svými kamarády. Trochu sporné může být určování tříd, kdy na začátku každý vyfasuje třídu 20. kyu a tu posléze na základě výsledků vylepšuje. Nejprve stačí jen pár výher, později je nutné dosáhnout několika výher v řadě a na závěr nechybí ani podmínka minimálního ratingu. Rating naštěstí prvních 40 her skáče velmi rychle a tak se dá hodně rychle dostat na vaši reálnou úroveň, na které se už zaseknete. Poté je již rating počítán dle pravidel ELO. Narozdíl od jiných go serverů zde třída není zastropovaná a tak se již nyní (jaro 2017) na serveru vyskytuje první hráč se silou 10. dan na desce 13x13. V komentáři pod článkem si můžete tipnout datum uhrání prvního 11. danu 😀

Zajímavou možností je i hraní miniturnajů, které si může kdokoliv z hráčů vytvořit a také se může k libovolnému z turnajů přidat. Hodnotí se pouze počet odehraných her v časovém limitu. Takže zatím bychom turnajové hraní označili beta verzí se skrytým potenciálem. A uvidíme, jestli bude někdy využit.

Webové stránky Go Quest: 9x9 | 13x13 | 19x19
Stahujte Go Quest na Gogle Play
Stahujte Go Quest na iTunes
Stahujte Go Quest na Amazon

Go Quest Logo