Prvopočátky KGS se datují až do roku 1999, kdy William M. Shubert začal psát první řádky kódu v jazyce Java. Po roce byla spuštěna první verze herního serveru a dána k dispozici hráčům na celém světě. Tehdy byl oficiální název Kiseido Go Server, v roce 2006 došlo k přejmenování na dodnes používaný KGS Go Server. Mezi příjemné stránky KGS patří překlad do mnoha jazyků včetně češtiny, za kterou vděčíme Vítkovi Brunnerovi vystupujícím pod jménem „tasuki“.

Go na KGS si můžete zahrát přímo v libovolném prohlížeči, nezbytnou podmínkou je však instalace Javy. Druhou variantou je stažení herního klienta, přímo na stránce KGS Go Serveru, který je připravený pro operační systém Windows a Mac. Třetí podporovaný způsob hraní je KGS Client pro systém Android, který je ke stažení na Google Play za cca 6 dolarů. Koho nepotěšíme jsou „jablíčkáři“, do jejichž miláčků není možné nainstalovat Javu a proto si v žádném ze svých i-zařízení na KGS nezahrají a budou se muset podívat po jiném místě na hraní.

Nejlepším hráčům na serveru je věnována stránka TOP 100 hráčů na KGS, na které naleznete přehled momentálně nejlepších hráčů. První místa zatím patří lidem, ale je asi pouze otázkou času, než si přední pozice přisvojí umělá inteligence.

CGoban3 - KGS Go Server

Hráči podle úspěšnosti v hodnocených hrách můžou získat třídu od 30. kyu [k] až po 9. dan [d]. Profesionální hráči mají možnost místo využívání uhraných tříd nechat si zapsat svoji profesionální třídu [p]. Dále je možné setkat se s označením [-] pro hráče, kteří nechtějí uvádět svoji třídu a také s [?] pro hráče, kteří mají málo odehraných her a jejich třída ještě není přesně určená. Noví hráči mají občas problém najít soupeře a tak se doporučuje odehrát několik prvních partií s přítomnými roboty.

Hru si můžete zahrát podle Japonských, Čínských, AGA nebo Novozélandských pravidel, které můžete zkombinovat s jedním ze čtyř časových systémů: Absolutní, Japonské byoyomi, Kanadské byoyomi, bez časového omezení. Samozřejmostí je volba libovolného komi a hra s až devíti hendikepovými kameny.

CGoban3 - KGS Go Server

Pokud chcete zkusit něco jiného než klasickou desku 19x19, KGS Go Server je pro vás to pravé místo. Vybrat si můžete libovolnou velikost desky od 2x2 až po 38x38, zatím pouze ve čtvercovém provedení. Kromě hodnocených her si můžete zahrát přátelskou partii, uspořádat výukovou lekci, nebo založit ukázkovou hru, která se hojně používá pro přenosy z prestižních turnajů a mistrovství. Pozor, pokud by jste chtěli uspořádat přenos a být na prvním místě mezi aktivními hrami, je potřeba se domluvit cca týden dopředu s některým z adminů!

Tím ovšem výčet možností typu her zdaleka nekončí, pro fajnšmerky je připravené i rengo, kdy proti sobě hrají dvojice hráčů, kteří se pravidelně střídají. Neopomenutelnou událostí bývají i simultánní partie, ve kterých se vám může poštěstit zahrát si proti opravdovému profesionálnímu hráči z Asie. Všechny typy her kromě hodnocených je navíc možné nastavit jako soukromé a pozvat do nich pouze omezený okruh diváků.

Toto je jedním ze základních kamenů pro placené členství KGS Plus, díky kterému získáte přístup k lekcím s profesionálními hráči. Tyto lekce probíhají každý týden, pro porozumění je nezbytná znalost angličtiny. Další výhodou je účast na turnajích, z nichž některé jsou přístupné právě platícím členům. Pokud se ptáte, kolik vás to bude stát, tak cena je i letos (2017) stejná jako v minulých letech. Připravte si 15 dolarů za 3 měsíce členství, přičemž KGS nabízí 30 garanci vrácení peněz. Jak garance funguje nemáme vyzkoušeno.

Když v roce 2015 AlphaGo od DeepMind nečekaně zvítězil na Evropským šampionem Fun Huiem 5:0, část tohoto úspěchu si může přisvojit i KGS Go Server, který ze své databáze poskytl na trénink umělé inteligence přes 29 milionů pozic ze 160 000 partií od hráčů mezi 6. a 9. danem.

AlphaGo trénink na KGS

Webové stránky KGS Go Serveru: https://www.gokgs.com/