Online Go Server (OGS) vznikl v listopadu roku 2005 a původně byl vytvořen pro korespondenční hraní go, jako třeba Dragon Go Server. Historický milník pro OGS nastal v říjnu roku 2013, kdy se herní server sloučil s Nova Go Serverem (nova.gs) a vznikl tak „Nový OGS“, který už zůstal zachován do dnešních dní. Kromě korespondenčního hraní přibylo opravdové hraní online a postupně začaly přibývat další funkce. Server zažil neskutečný rozmach a stal se jedním z nejrychleji rostoucích Go serverů.

Na rozdíl od konkurenčních go serverů má OGS neskutečnou výhodu v použité technologii. Celý server je postavený na moderní HTML5 (psáno v roce 2017, věřím že časem se tomu někdo od srdce zasměje :-)) a tudíž je přístupný z libovolného webového prohlížeče. Není potřeba žádné instalace herního klienta, speciálních pluginů, či celých programů pro správné spuštění. Stejně tak nezáleží na vašem operačním systému, Online Go Server vám poběží na androidu, applu, windowsech i linuxu. Stačí si jen ve svém počítači, tabletu, telefonu či jiném zařízení otevřít internetový prohlížeč, zadat adresu www.online-go.com a pustit se do hraní proti svým kamarádům, nebo lidem z druhého konce světa.

HTML5 logo

Herní možnosti OGS

Je úplně jedno jestli patříte k milovníkům hry 9x9, 13x13 nebo jste zastánci velké desky 19x19, každý z vás si tu vybere. Dalším velmi příjemným nastavením je časová flexibilita hry. Podle svých možností si můžete zahrát ultrarychlé blitzky, nebo několikahodinové partie. A díky původnímu zaměření serveru jsou k dispozici i korespondenční hry, ve kterých ovšem čas nelze natahovat do nekonečna. Je nezbytné odehrál alespoň 1 tah za měsíc, navíc s víkendovou pauzou, což by měl každý hravě zvládnout 🙂

HTML5 logo

Co se týká pravidel, byoyomi a způsobu počítání partie, nemá cenu se tu dlouze rozepisovat. Vše co bylo vymyšleno a v nějaké rozumné míře se používá, to je zde k dispozici. Jako jediné omezení bych viděl pouze hru jeden na jednoho, takže na rengo nebo týmové go prozatím zapomeňte. Vtipný je maximální počet 36 handicapových kamenů, pro hodnocenou hru jich lze však použít maximálně 9.

Jak již je v poslední době zvykem, herní servery nám začíná okupovat umělá inteligence, která nechybí ani zde. Na Online Go Serveru si můžete vybrat, jestli chcete hrát se skutečným hráčem nebo robotem, přičemž roboti jsou neustále k dispozici. Celkem jich je tu osm s rozličnou sílou od 20k na jedná straně až po pro mnohé neporazitelnou RoyalLeela s udávanou silou 5d.

Turnaje, žebříčky, síň slávy, …

Jste-li soutěživý typ, pak zbystřete svoji pozornost a připravte se na nikdy nekončící maraton ve sbírání úspěchů. OGS je skrz na skrz prolezlé turnaji. Je tu několik oficiálních titulových turnajů, které své jména převzali po slavných japonských a čínských titulech jako je Meijin či Honinbo a jsou vyhrazeny pouze reálným lidem. Roboti se mezi lidi můžou vmísit pouze v jednom turnaji pojmenovaném po Alanu Turingovi. Každý den se objevijí desítky malých turnajů v nichž budete mít daleko větší šanci na úspěch. Posbírané trofeje budou samozřejmě navždy zobrazeny ve vašem profilu.

Další možností jak si zasoutěžit je pokusit se vystoupat na nejvyšší místa v některém z hráčských žebříčků. Ty jsou sestavovány na základě odehraných her, zvlášť podle velikosti desky i doby trvání hry a nechybí ani celkové hodnocení všech odehraných her. Tudíž máte hned 16 možností, jak se stát slavnými 🙂

A když už jsme u těch statistik, nesmí chybět ani podrobné grafy vaší výkonnosti za celou dobu působení na OGS, vše opět přehledně rozdělené podle typu her.

HTML5 logo

Další vychytávky

O svých úspěších a neúspěších si můžete promluvit v některé z chatovacích místností, které jsou rozdělené převážně podle národností. Pro vážnější komunikaci nechybí fórum, kde se dozvíte čerstvé informace, stejně jako můžete vyřešit případné problémy týkající se Online Go Serveru.

Prozatím skrytý potenciál tkví v sekci problémů a úloh, kde přispívají samotní hráči. Pokud se tuto část povede vypilovat, bude určitě přínosem pro mnohé návštěvníky.

Jediné co serveru zatím chybí jsou opravdu silní hráči, kteří by jej posunuli zase o úroveň výše. Podmínky k tomu jsou nastavené téměř ideálně. Na server se občas začínají objevovat i online přenosy ze zajímavých turnajů, takže určitě stojí za vyzkoušení a základní zorientování se. V nejbližších dnes nás zde čeká například online přenos z Mistrovství ČR 2017, který byste si určitě neměli nechat ujít.

Webové stránky OGS – Online Go Serveru: online-go.com