S osmou hodinou ranní začínají ožívat hrací prostory. Kromě organizátorů je možné spatřit první ranní ptáčata, která si nechtějí nechat utéct začátek čtvrtého kola. S postupem času je však čím dál tím víc jasné, že ne všichni budou mít takovéto štěstí.

Začíná se nám rozrůstat počet pauzírujících, kteří se odhlašují na poslední chvíli. Některé po prvním hracím dnu sklátila chřipková epidemie, jiné alkohol 🙂

Naskýtá se nám tu další originální odpověď letitou na otázku, jestli je výhodnější hrát s černými nebo bílými kameny. Stačí upřít zraky na desku číslo pět, kde by měli své síly změřit Bronislav Snídal a Júlia Seres. Tato deska zeje prázdnotou i 45 minut po začátku kola a my s napětím očekáváme, jestli se alespoň jeden z hráčů včas vzbudí. Nestane-li se tak, bude Broňa velebit své bílé kameny ještě po mnoho měsíců 😀

Tak nebude! Asi po hodině přichází Júlia s úsměvem na rtech a s vědomím, že její oponent ještě stále tvrdě spí. O úsměv je však velmi rychle okradena hlavním rozhodčím turnaje, Slávkem Zmekem, který se nekompromisně drží soutěžního řádu. Ten praví, že pokud do 30 minut od začátku partie nedorazí ani jeden z hráčů, prohrávají oba. A pak proč nám ten rating neustále klesá.

Ondřej Kruml 5D (černý) – Stanislaw Frejlak 6D (bílý)

 

Download SGF

 

Lukáš Podpěra 7D (černý) – Dominik Boviz 6D (bílý)

 

Download SGF

 

Po odpasování a spočítání čtvrtého kola následoval bleskurychlý oběd a opět hurá ke gobanům. Čas je neúprosný a i když se kupodivu držíme harmonogramu, stejně hrozí, že některým vzdáleným účastníkům ujede jejich vlak.

Na první desce se odehrává tvrdý boj, v němž Stasio tahá za kratší konec lana. Polský hráč se dostává do pozice, kdy je nucen zabít bílého skupinku na středu, jinak nemá šanci vyhrát. Před rozhodujícím tahem stráví 20 minut propočtem a konečně se pouští do akce. Nic jiného mu také vzhledem k poslední byoyomi periodě nezbývá.

Už tak dramatickou koncovku zkomplikuje ještě špatná manipulace s časomírou. Stanislaw po jednom ze svých rychlých tahů nedomáčkne hodiny. Pořád na nich zbývá asi 25 vteřin do konce, a tak aniž by to kdokoliv z hráčů nebo publika postřehl, začíná Dominik přemýšlet ještě v soupeřově čase. Svou odpověď si nechává tradičně na poslední chvíli. A ačkoliv svůj tah odehrává včas a zamačkává cca 2 vteřiny před koncem, odpočet pokračuje. Jak by taky ne, když čas pořád běží soupeři.

„Praporek“ padá, ale k velkému překvapení všech na Stasiově straně. Po pár nevěřících pohledech hráčům dochází, co se asi stalo. Zde je potřeba vyzdvihnout Dominikovo gesto Fair-play, který bez váhání nabízí svému soupeři další „poslední“ periodu byoyomi. O tom jak celá partie dopadla se můžete přesvědčit sami o kousek níže.

Stanislav Freljak 6D (černý) – Dominik Boviz 6D (bílý)

 

Download SGF

 

Hamrah Schayan 5D (černý) – Jan Prokop 6D (bílý)

 

Download SGF

 

Hektické tempo pokračuje. Nezbývá než co nejrychleji zahnat všechny hráče na vyhlášení, aby Stanislaw Frejlak, vítěz turnaje, stihl svůj vlak do Varšavy, a nebo nepřišel o svou výhru.

Naše velké díky patří Davidu Cigánkovi – řediteli turnaje, Slávkovi Zmekovi – hlavnímu rozhodčímu, půvabným hosteskám z Japonského klubu, rodině Göblů a Kratochvílů za dodávky obědů a občerstvení, online přenašečům partií a stěhovačům hracích místností.

Největší dík však patří vám všem, kteří jste se letošního turnaje zúčasnili! Snad se shledáme opět za rok a konečně pokoříme onu magickou hranici 100 účastníků.

Děkujeme za pozornost a budeme se těšit na dalších akcích, ať už v Olomouci, Grygově, nebo kdekoliv jinde. Na závěr přikládáme konečné výsledky turnaje.