Internet Go Server, zkráceně IGS byl první název herního serveru, který dnes znáte pod jménem Pandanet. Oficiálně byl spuštěn 2. února 1992 trojicí pracovníků univerzity v Novém Mexiku (Tim Casey, Chris Chisolm a Mark Okada). 5. dubna se server přesunul na Kalifornskou univerzitu v Berkeley a Kalifornskou univerzitu v San Francisku. Zároveň se svého prvního goistického serveru se dočkala i Evropa a byl umístěn v Pateurově institutu v Paříži. Netrvalo dlouho a 24. dubna se na IGS objevil první profesionální hráč Jiang Zhujiu s třídou 9. profesionální dan, v létě už se uskutečnil první turnaj pro profesionální hráče.

Další stěhování amerického serveru bylo směřováno na Pensylvánskou univerzitu. V roce 1994 servery koupila společnost Korean ISP, aby jej o rok později přeprodala spřátelené japonské firmě NKB Inc. V roce 1996 pak nastalo vytvoření samostatné divize Pandanet. V roce 1998 přešlo k definitivnímu přejmenování serveru na IGS Pandanet, v Japonsku je zkracován na Pandanet, a pod tímto názvem funguje dodnes (2017).

Pandanet - Internet Go Server

Pokud si chcete na Pandanetu zahrát, budete na rozdíl od jiných serverů nutně potřebovat stáhnout si herního klienta, který je nachystaný pro Windows, Linux i Macintosh. Nechybí ani verze pro mobilní telefony jak s Androidem, tak pro Apple. Velmi dobrou zprávou je cena aplikace, která je nabízena zdarma. Stejně tak oceníte, že není potřeba instalovat žádné další programy či rozšíření, aby vše správně fungovalo.

Pandanet nabízí na výběr desky o velikosti 9x9, 13x13 a 19x19 s rozličným časovým nastavením. Máte na výběr z hraní hodnocených, či nehodnocených her, vysílání partie, či prostého sledování ostatních hráčů. Naleznete zde pouze skutečné hráče, roboti zde nejsou podporováni.

Všichni hráči jsou rozděleni dle uhrané třídy od 20. kyu do 9. danu, přičemž na začátku je možné si určit svoji třídu a hrát hned se soupeři na stejné úrovni. Jak moc jste se trefili zjistíte po několika partiích, díky kterým se vaše třída přizpůsobí na Pandanetu nastavenému ratingovému hodnocení. Jak je v go obvyklé, je možné hrát hru až s devíti hendikepovými kameny, přičemž je možné si nastavit s okolik silnějším nebo slabším hráčem jste ochotni hrát.

Na Pandanetu můžete živě sledovat prestižní zápasy o nejcennější tituly jako jsou Meijin, Honinbo, Kisei, Tengen či Judan. Stejně tak v přímém přenosu uvidíte největší profesionální turnaje jako třeba Ricoh Cup či Profesionální mistrovství párů. U nás v Evropě pak oceníme především přímé přenosy z Mistrovství Evropy týmů.

Kromě toho, že se jedná o goistický server, Pandanet hostí i několik uměleckých galerií. Hlavní galerie obsahuje Japonské a Čínské umění spojené s tématikou hry go. Vedlejší galerie se zabývají fotografiemi s nejen goistickou tématikou z devatenáctého století a počátku dvacátého století spojených se San Franciskem a Čínskou čtvtí.

Honiinbo Shusaku

Webové stránky serveru Pandanet IGS: http://pandanet-igs.com