4. Turnájek u vody je již minulostí a tak se pojďme podívat, co všechno se zde událo. Díky státním svátkům na nás čekalo za jeden den dovolené celkem pět překrásných dnů věnovaných go, radovánkám u vody i ve vodě a také exkurzi na právě probíhající republikový šampionát. Ačkoliv účast byla trochu slabší než minulý rok, tak jsme letos povýšili na mezinárodní turnaj, o což se postaral náš talentovaný nováček z Itálie Giacomo Guarnieri, který si přijel zahrát alespoň pár přátelských partií. Tradičně nejsilnější zastoupení měl klan Gőblů.

První účastníky jsme přivítali už v úterý, aby se stihli dostatečně zaklimatizovat na středeční ostrý start hlavního turnaje. Letos se ho zúčastnilo celkem 21 hračů, pro které jsme díky velkému třídovému rozptylu přichystali speciální hendikepový systém. Místo kamenů se za každou třídu rozdílu dávalo slabšímu hráči 6 bodů komi, stejně jako v Olomoucké lize.

Grygovská bašta vyloupena

I tak jsme se při losu snažili hráče rozdělit na dvě skupiny. Slabé (15 – 20 kyu) a silné (3 dan – 9 kyu). Důvodem byla snaha o hraní s podobně silnými hráči a nešikanování začátečníků. To jsme ještě netušili, jak se nám tato šlechetná myšlenka šeredně vymstí. První 3 kola jsme drželi skupiny oddělené, s výjimkou jednoho migranta eliminující lichý počet hráčů a teprve ve čtvrtém kole se obě skupiny promíchaly. Po čtyřech kolech tu však byly tři tříbodoví hráči a také velmi žádaný čtyřbodový Vašek Gőbl, který díky přetrvávající neschopence dostal první kolo bye, přičemž mezi sebou měli odehraný jediný vzájemný zápas. Po dlouhých propočtech, neboť se losovalo ručně, jsme zjistili jak si kdo stojí, a že už los závěrečného kola může připravit některé hráče o šanci na celkové vítězství. Alespoň máme poučení pro příští rok.

Snad vyšší moc zasáhla a Vaška nakonec los přidělil Víťovi Tomkovi, který tou dobou by měl být díky nejlepšímu SOSu na druhém místě. A právě tento zápas tak na 99% měl rozhodnout o budoucím vítězi. Po tvrdém boji si výhru připsal Frýdecko-Místecký reprezentant a poprvé tak putovní pohár poputuje mimo Olomouc. Víťo gratulujeme, pozvánku na příští rok nečekej 🙂

Doprovodný program

Ve zbylých třech dnech na nás čekalo ještě spousta dalších miniturnájků, ve kterých se rozdávaly další sady medailí. Na pořadu však nebylo jenom go, ke slovu se dostaly také vodní sporty v čele s plaváním, jízdou na lodi a windsurfingem, mezi suchozemskými aktivitami na plné čáře vyhrála lukostřelba a grilování 🙂

Jako první přišla na řadu deska 9x9, kde jsme se nedokázali shodnout na komi, a tak jsme přistoupili k šalamounskému řešení. Komi jsme úplně zrušili a během deseti minutového limitu bylo potřeba odehrát hned dvě hry. Jednu za černé a jednu za bílé, přičemž o vítězi rozhodoval součet výsledků z obou her. Další na pořadu bylo PairGo, které se nakonec protáhlo až do nedělního odpoledne. Poslední na řadě byl bleskový turnaj na desce 19x19, který se stal kořistí čerstvého vícemistra republiky, jež nás od soboty poctil svojí návštěvou. Na kompletní výsledky všech turnájků se můžete podívat o pár řádků níže.

Hlavní turnaj

1. Vítězslav Tomek
2. Václav Gőbl
3. Karel Švec
4. Jan Jurečka
5. Hana Urbanová
kompletní výsledky

Bleskovka

1. Lukáš Podpěra
2. Adriana Tomšů
3. Ondřej Bláha
4. Vítězslav Tomek
5. Karel Švec
kompletní výsledky

Pair Go

1. K. Švec + A. Tomšů
2. V+M Gőblovi
3. Z+Z Kratochvílovi
4. O. Bláha + J. Dočkalová
5. P. Svašek + V. Šimon
kompletní výsledky

9x9

1. Karel Švec
2. Václav Gőbl
3. Vítězslav Tomek
4. Václav Šimon
5. Ondřej Bláha
kompletní výsledky

Letošní novinkou byla exkurze na Mistrovství Republiky v Go, které se konalo v Mokré-Horákov jen kousek od Brna. A tak jsme páteční odpoledne vyrazili na předposlední kolo turnaje, ve které se rozhodovalo o budoucím šampionovi. A i když Lukan svoji partii vyhrál, Omino nedal Scurgovi v souběžně hrané hře nejmenší šanci a víceméně si tak pojistil titul, který navíc získal bez jediné prohry.

Nejvyšší čas, aby se někdo z olomouckých alespoň kvalifikoval a případně se pokusil i uhrát pár mistrovských bodů 🙂 Pro jistotu však máme i plán B, kterým je uspořádání vlastního mistrovství republiky na desce 9x9. Nechme se překvapit, jestli se tato ambiciózní myšlenka dočká realizace hned v příštím roce.